AKTUALNOŚCI

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Poprawiony: środa, 13 września 2017 18:19 Wpisany przez Administrator sobota, 11 marca 2017 00:00

23 Niedziela Zwykła 10.09.2017 r. Ogłoszenia


1. „Maryja wychowawczynią pokoleń ” – jest to myśl przewodnia Tygodnia Wychowania, który dzisiaj się rozpoczyna. Modlimy się za dzieci i młodzież, rodziców i nauczycieli, system edukacyjny i formacyjny. Kościół zatroskany jest o wychowanie, wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży.

2. Dzisiaj w Kolnie Dożynki Diecezjalne. Naszą parafię reprezentuje delegacja Rolników ze wsi Guty Bujno.

3. W sobotę dnia 16 września odbędzie się Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Rostkowa – miejsca narodzin św. Stanisława Kostki. Do wzięcia udziału w pielgrzymce zapraszamy młodzież, dzieci, scholę dziecięcą, ministrantów. Zapisy u katechetów. Odpowiedzialny za pielgrzymkę jest Ks. Mateusz. Koszt pielgrzymki 30 zł.

4. W poniedziałek 18 września wspominamy św. Stanisława Kostkę Patrona dzieci i młodzieży. Módlmy się, by Dzieci i Młodzież brała przykład ze św. Stanisława Kostki.

5. W przyszłą niedzielę 17.09. po Mszy św. o godz. 12.30 spotkanie z dziećmi do I Komunii św. i z ich rodzicami.

6. Za tydzień 17 września po Mszy św. o godz.18.00 w sali parafialnej rozpocznie się kurs przedmałżeński. Potrwa do piątku 22 września. Zapisy w zakrystii i w kancelarii.

7. Dzisiaj o godz. 19.00 zapraszamy na Wieczór Uwielbienia w naszym kościele. Będzie to wyjątkowy czas powierzenia siebie, swoich spraw, najbliższego roku szkolnego i akademickiego Bożej Opatrzności. Szczególnie zapraszamy młodych naszej parafii: studentów, uczniów liceów i gimnazjów. Nie bój się, przyjdź, by zaprosić w tym roku Jezusa, by nigdy już nie brakowało Go w Twoim życiu. NIEDZIELA 10 WRZEŚNIA O GODZ. 19:00.

8. W czwartek 15 września –Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W piątek Wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.

9. Wydział Duszpasterstwa Rodzin zaprasza do udziału w XXXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę w dniach 23-24 września 2017r. program pielgrzymki w gablocie z ogłoszeniami.

10. Za tydzień Międzynarodowy Dzień Środków Oddziaływania Społecznego. Ofiary do puszek na Diecezjalne Radio Nadzieja.

11. Bóg zapłać za dwie ofiary indywidualne złożone na potrzeby kościoła.

12. Rozpoczyna się nowy rok formacji oazowej. Zapraszamy młodzież na spotkania oazowe w każdy piątek. Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 18.00, po Mszy św. spotkanie w sali parafialnej. Odpowiedzialnym za Oazę Młodzieżową jest ks. Marek Żmijewski. Czekamy na każdą młodą osobę. Zrób krok by być bliżej Boga i poznać nowych ludzi.

13. Oaza Dzieci Bożych będzie miała swoje spotkania w każdy piątek o godz. 16.45 z ks. Mateuszem Rakusiewiczem. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby należeć i uczestniczyć w spotkaniach oazowych dzieci.

14. Siostra Aneta i Ks. Mateusz serdecznie zapraszają wszystkich, którzy lubią śpiewać lub grają na instrumentach do scholi młodzieżowej. Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 16 września po Mszy św. o godz. 18.00 w sali oazowej. Zapraszamy chętnych także chętnych do scholi dziecięcej i ministrantów.

15.Apisy kandydatów do sakramentu bierzmowania 11 i 12 września w godz. od 16.00 do 18.00 w sali przy kancelarii parafialnej.

16,. W dniach od 9 do 15 października organizujemy parafialną pielgrzymkę do Bawarii ojczyzny Benedykta XVI. W programie: Sanktuarium Maryjne w ALTÖTTING, miejsca zwiane z papieżem Benedyktem, inne miejsca kultu, zamki Bawarii oraz Monachium, Salzburg i Wiedeń. Więcej informacji na stronie internetowej parafii i u ks. Stanisława.

17. Starosta Ostrowski – przypomina wszystkim właścicielom nieruchomości przylegającym do dróg powiatowych, że zabronione są czynności powodujące naruszenie pasa drogowego. Starosta ostrowski apeluje o przestrzegania stosownych w tym zakresie przepisów prawa. Całość apelu w gablocie..

18. W dzisiejszym Glosie Katolickim m.in. o wychowaniu: „Maryja wszechstronna wychowawczyni”, „Pokazywać drogę ku niebu”, o ludobójstwie wołyńskim: „Wołyń – ludobójstwo wciąż nieznane”, o bezpiecznym korzystaniu z komputera i Internetu: „Dane w chmurze, czyli wygoda i kopie bezpieczeństwa”, a także wiele ciekawych relacji z regionu, Kościoła, świata.

22 Niedziela zwykła, 3.09.2017 r. Ogłoszenia

1. Dzisiaj w Starym Lubiejewie odbędą się Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o godz. 11.00 w na placu dożynkowym. Po Mszy św. festyn dożynkowy.

2. Diecezjalne dziękczynienie za plony odbędzie się w dniu 10 września 2016 w Kolnie przy Parafii Chrystusa Króla Wszechświata.. O godz. 12.00 Msza św., po niej festyn na placu parafialnym.

3. Dzisiaj od godz. 13.30 – 16.00 adoracja Najświętszego Sakramentu Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej oraz Koła Żywego Różańca przy wspólnocie.

4. Spotkanie katechetów uczących w szkołach na terenie naszej parafii w środę 6 września po Mszy św., o godz. 18.00. Obecność obowiązkowa.

5. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 12.30 pobłogosławienie tornistrów, podręczników i zeszytów uczniów klas pierwszych Szkół Podstawowych.

6. Zapraszamy na wieczór uwielbienia pod hasłem: „A wy za kogo mnie uważacie?”, który odbędzie się w niedzielę 10 września o godz. 19.00.Niech Jezus będzie obecny u początku nowego roku nauki, pracy i formacji.

7. Młodzież klas drugich gimnazjum, która pragnie przyjąć sakrament bierzmowania w 2017 r., zapraszamy z rodzicami w poniedziałek i wtorek (11 i 12 września) w godz. 15.00 – 17.30 do sali przy kancelarii parafialnej celem zapisu.

8. Kandydaci do bierzmowania uczestniczą w niedziele we Mszy św. o godz. 16.00. dzieci zaś przygotowujące się do I Komunii św. uczestniczą we Mszy św. niedzielnej o godz. 12.30.

9. Przypominamy, że dzieci przystępują do I Komunii św. w swojej parafii także młodzież przystępuje do bierzmowania swojej parafii, niezależnie od szkoły do której uczęszcza.

10. Spotkanie z dziećmi do I Komunii św. ich rodzicami w niedzielę (17 września) po Mszy św. o godz. 12.30.

11. W piątek 8 września w Święto Narodzenia NMP, zapraszamy na naszą pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Wąsewie. Zapraszamy wszystkich chętnych. Apel szczególny kierujemy do młodzieży. Zapraszamy nauczycieli i katechetów do pomocy w przemarszu i utrzymaniu porządku. Wyruszamy z naszego kościoła o godz. 6.00 rano. Powrót indywidualny.

12. W niedzielę dnia 17 września po Mszy św. o godz.18.00 w sali parafialnej rozpocznie się kurs przedmałżeński. Potrwa do piątku 22 września. Zapisy w zakrystii i w kancelarii.

13. W sobotę dnia 16 września odbędzie się Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Rostkowa – miejsca narodzin św. Stanisława Kostki. Do wzięcia udziału w pielgrzymce zapraszamy młodzież, dzieci, scholę dziecięcą, ministrantów. Cena 30 zł. Zapisy u księży i katechetów.

14. W dniach od 9 do 15 października organizujemy parafialną pielgrzymkę do Bawarii ojczyzny Benedykta XVI. W programie: Sanktuarium Maryjne w ALTÖTTING, miejsca zwiane z papieżem Benedyktem, inne miejsca kultu, zamki Bawarii oraz Monachium, Salzburg i Wiedeń. Więcej informacji na stronie internetowej parafii i u ks. Stanisława.

15. Dzisiaj ofiary do puszek przed kościołem na pomoc poszkodowanym w nawałnicach i wichurach.

16. W dzisiejszym „Głosie Katolickim” ciekawe artykuły o religijności: „Pełne kościoły – noworoczne wyzwanie”, o narodzinach NMP: „Niosąca ziarno nadziei”, z historii: „74. Rocznica Zbrodni Wołyńskiej” Znajdziemy też wiele ciekawych doniesień z regionu, świata, ojczyzny.

21 Niedziela zwykła, 27.08.2017 r.

1. Dzisiaj w Zuzeli - Dożynki Powiatowe. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. w Kościele parafialnym. Następnie festyn.

2. Ogólnopolskie Dożynki odbędą się na Jasnej Górze w dniach 2 i 3 września 2017r. Uroczysta Msza św. dziękczynna z błogosławieństwem wieńców żniwnych będzie odprawiona w niedzielę 3 września br. o godz. 11.00. Program uroczystości w gablocie.

3. Diecezjalne dziękczynienie za plony odbędzie się w dniu 10 września 2017 w Kolnie w Parafii Chrystusa Króla Wszechświata. O godz. 10.30 rejestracja delegacji, o godz. 12.00 Msza św., po niej festyn na placu przy kościele.

4. Dożynki Gminne odbędą się w tym roku w Starym Lubiejewie dnia 3 września. O godz. 11.00 Msza św. na placu dożynkowym. Następnie artystyczna część dożynkowa i festyn. Program w gablocie.

5. Dziękując Bogu za zboże, owoce i płody ziemi, doceniając pracę rolników, weźmy udział w dożynkach ogólnopolskich, diecezjalnych, powiatowych, gminnych.

6. W tym tygodniu Pierwszy Piątek Miesiąca i Pierwsza Sobota Miesiąca. Msze św. i nabożeństwo o godz. 7.00 i 18.00. W sobotę po Mszy św. o godz. 18.00 adoracja NS Rodziny Radia Maryja.

7. W przyszłą niedzielę od godz. 13.30 – 16.00 adoracja Najświętszego Sakramentu Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej oraz Koła Żywego Różańca przy wspólnocie.

8. W przyszłą sobotę 2 września o godz. 11.00 będzie sprawowana Msza św. polowa w Pecynce za partyzantów poległych pod Pecynką. Po Mszy św. uroczystości rocznicowe. W godzinach popołudniowych modlitwa na naszym cmentarzu grzebalnym za poległych w walce o wolność Ojczyzny.

9. W poniedziałek dnia 4 września , w naszym kościele o godz. 8.00 Msza św. na rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego. Zapraszamy Uczniów, Dyrekcje Szkół i Przedszkoli, Nauczycieli, Pracowników Placówek Oświatowych, Rodziców. Dzieci i Młodzież zachęcamy do spowiedzi na rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego.

10. Ogłoszenie dla katechetów: inauguracja nowego roku katechetycznego odbędzie się 2 września (sobota) w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Spotkanie jest obowiązkowe dla wszystkich katechizujących w szkołach: księży, osoby konsekrowane i katechetów świeckich. O godz. 10.00 - Msza św.- przewodniczy J. E. Ks. Biskup Tadeusz Bronakowski, następnie wykład i informacje Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego. Ok. godz. 13.30 - Modlitwa Anioł Pański. Zakończenie spotkania.

11. Od przyszłej niedzieli powracamy do normalnego porządku Mszy św. O godz. 16.00 będzie Msza św. dla młodzieży. W niedzielę - w kaplicach Msze św. będą sprawowane w następujących godzinach: Prosienica godz.10.00, Pałapus godz. 11.30, Lubiejewo –w każdą 1 i 3 niedzielę miesiąca o godz. 8.30. Dnia 3 września w domu katechetycznym w Lubiejewie nie będzie Mszy św. W Starym Lubiejewie będzie Msza św. dożynkowa o godz. 11.00.

12. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek przed kościołem na pomoc poszkodowanym na skutek wichur i nawałnic.

13. W dniach od 9 do 15 października organizujemy parafialną pielgrzymkę do Bawarii ojczyzny Benedykta XVI. W programie: Sanktuarium Maryjne w ALTÖTTING, miejsca zwiane z papieżem Benedyktem, inne miejsca kultu, zamki Bawarii oraz Monachium, Salzburg i Wiedeń. Więcej informacji na stronie internetowej parafii i u ks. Stanisława.

14. Ostrowskie stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ” zaprasza na spotkanie z Nuncjuszem Apostolskim w Burundi - Księdzem Arcybiskupem Wojciechem Załuskim na temat: „Misyjne drogi Kościoła”. Spotkanie odbędzie się na sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego w poniedziałek 28 sierpnia o godz. 17.00.

15. Dnia 8 września, w Święto Narodzenia NMP, zapraszamy na naszą pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Wąsewie. Zapraszamy wszystkich chętnych. Apel szczególny kierujemy do młodzieży. Zapraszamy nauczycieli i katechetów do pomocy w przemarszu i utrzymaniu porządku. Wyruszamy z naszego kościoła o godz. 6.00 rano.

16. Dzisiaj przed kościołem zbiórka do puszek na wsparcie Domu Księży Emerytów w Łomży. Dyrektor Domu Ks. Krzysztof Chodkowski, który w sierpniu u nas posługiwał duszpastersko miał dokonać tej zbiórki. Musiał jednak wyjechać na pogrzeb księdza do Italii. Ks. Krzysztof prosi o to wsparcie i za dziękuje za okazywaną życzliwość.

17. W dzisiejszym „Głosie Katolickim” ciekawe artykuły o szkole: „Dobra szkoła uczy i wychowuje”, „Nowa stara szkoła”, o ewangelizacji: „Każdy człowiek musi mieć osobistą relację z Jezusem Chrystusem”; o Internecie: „Wiedza z Internetu- jak mądrze korzystać z informacji.

20 Niedziela zwykła, 20.08.2017 r. Ogłoszeni

1. W sobotę 26 sierpnia Uroczystość NMP Częstochowskiej. W naszym kościele Msze św. o godz. 6.30; 7.00; 11.00 i 18.00.

2. Ogólnopolskie Dożynki odbędą się na Jasnej Górze w dniach 2 i 3 września. Uroczysta Msza św. dziękczynna z błogosławieństwem wieńców żniwnych będzie odprawiona w niedzielę 3 września br. o godz. 11.00. Program uroczystości w gablocie.

3. Dożynki Powiatowe w tym roku odbędą się dnia 27 sierpnia na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. W Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli.

4. Dożynki Gminne odbędą się w tym roku w Starym Lubiejewie dna 3 września. O godz. 11.00 Msza św. na placu dożynkowym.

5. Diecezjalne dziękczynienie za plony odbędzie się w dniu 10 września 2017 w Kolnie w Parafii Chrystusa Króla Wszechświata. O godz. 10.30 rejestracja delegacji, o godz. 12.00 Msza św., po niej festyn na placu przy kościele parafialnym. Dziękując Bogu za zboże, owoce i płody ziemi, doceniając pracę rolników, weźmy udział w dożynkach ogólnopolskich, diecezjalnych, powiatowych, gminnych.

6. W dniach od 9 do 15 października organizujemy parafialną pielgrzymkę do Bawarii ojczyzny Benedykta XVI. W programie: Sanktuarium Maryjne w ALTÖTTING, miejsca zwiane z papieżem Benedyktem, inne miejsca kultu, zamki Bawarii oraz Monachium, Salzburg i Wiedeń. Więcej informacji na stronie internetowej parafii i u ks. Stanisława.

7. W przyszłą niedzielę, po Mszach św. przed kościołem będzie przeprowadzona zbiórka na pomoc dla Domu Księży Emerytów w Łomży.

8. W dzisiejszym „Głosie Katolickim” ciekawe artykuły o NMP – Królowej Polski: „Prawdziwie Polska Królowa”, „Sukienki i korony mamy”, o zbrodni dokonanej przez NKWD na ludności polskiej: „Operacja antypolska”, o korzystaniu z Internetu: „Netykieta – podstawowe zasady internetowego dobrego zachowania”.

19 Niedziela zwykła, 13.08.2017 r. Ogłoszenia

1. W poniedziałek 14 sierpnia o godz. 20.45 uroczyste Nieszpory Maryjne i zakończenie Apelu Jasnogórskiego z racji Pieszej Łomżyńskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymów Duchowych z Grupy Białej i wszystkich, którzy na Nieszpory i Apel przyjdą, prosimy o przyniesienie świec (z osłonami, by nie plamić posadzki kościoła). Nieszpory Maryjne i Apel z procesją będą wprowadzeniem w nasze uroczystości odpustowe dnia 15 sierpnia.

2. Dzisiaj Apel Jasnogórski o godz. 19.00.

3. We wtorek - 15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia NMP – odpust w naszej parafii. Porządek Mszy św.: 7.00, 9.00, 11.00, 12.30, 18.00 Suma odpustowa o godz. 12.30 - po niej procesja. Zapraszamy osoby posługujące w procesji, noszące chorągwie, feretrony, inne znaki liturgiczne, dziewczynki sypiące kwiaty, służbę liturgiczną.

4. Dnia 15 sierpnia nie będzie Mszy św. w kaplicach w wioskach. Wszystkich zapraszamy na uroczystość odpustową do kościoła parafialnego.

5. Dnia 15 sierpnia na wszystkich Mszach Świętych poświęcenie kłosów zbóż, owoców, ziół i kwiatów.

6. W przyszłą niedzielę taca przeznaczona jest na uzyskanie środków, których Stolica Apostolska potrzebuje do pełnienia należytej służby wobec całego Kościoła.

7. Dożynki Powiatowe w tym roku odbędą się dnia 27 sierpnia na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. W Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli.

8. Dożynki Gminne odbędą się w tym roku w Starym Lubiejewie dna 3 września. O godz. 11.00 Msza św. na placu dożynkowym.

9. W dzisiejszym Glosie Katolickim ciekawe artykuły: o Wniebowzięciu NMP: „Wniebowzięcie – realizacja nadziei”, o Bitwie Warszawskiej – zwanej Cudem nad Wisłą: „Na placu boju pod płaszczem Maryi”, o polskiej górze świadectwa: „Giewont – góralskie świadectwo wiary”, o Internecie: „Smart shopping czyli jak sprytnie kupować”.

Święto Przemienienia Pańskiego 6.08.2017 r. Ogłoszenia

1. W środę – 2 sierpnia gościliśmy w Pielgrzymów 33 Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Po odprawionej Mszy św. przyjęliśmy ich śniadaniem. Wiele osób i zakładów okazało pomoc w zorganizowaniu śniadania dla pielgrzymów. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego składamy serdeczne Bóg zapłać. Dziękujemy serdecznie: - Państwu Kosobudzkim z Zakładu Mięsno-Wędliniarskiego „Kargul i Pawlak”, Państwu Jastrzębskim ze sklepu „Jarosz”, Sklepowi „Justyna”, Państwu Piórkowskim ze sklepu „Vigar” - Państwu Gręda z restauracji „Cobra”, - Mleczarni w Ostrowi Mazowieckiej, Państwu Elcesr z Zakładów Mięsnych „Elkopol” w Kalinowie, - Cukierni Państwa Burkiewicz, - Piekarniom PSS w Ostrowi Mazowieckiej i GS w Komorowie, - Piekarni Pani Grodeckiej, - Panu Owsiewskiemu z Hurtowni Owoców, Jarzyn i Napojów – „Janpol”, Hurtowni „Ekosad” Bogusław Świderski, Hurtowni Wielobranżowej „Kukwa”, Panu Mariuszowi Wilczyńskiemu, Panu Kazimierzowi Szostakowi, Panu Jarosławowi Kuczyńskiemu, Państwu Pruszyńskim, Panu Zbigniewowi Świerżewskemu, Panu Czarkowskiemu, Panu Ogrodnikowi Państwu Zadrożnym, Osobom z Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, wszystkim, którzy przygotowywali i podawali posiłki pielgrzymom. - Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli ofiary pieniężne na ten cel. Nie sposób wymienić imiennie wszystkich ofiarodawców – wszystkim, którzy okazali jakąkolwiek pomoc i życzliwość serdecznie dziękuję.

2. Zapraszamy do udziału w Apelu Jasnogórskim o godz. 20.45, by towarzyszyć duchowo pielgrzymom udającym się na Jasną Górę. Będzie on trwał do 14 sierpnia włącznie. Dzisiaj i w przyszłą niedzielę Apel o godz. 19.00, po Mszy św. o godz. 18.00.

3. We wtorek - 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia NMP – odpust w naszej parafii. Porządek Mszy św.: 7.00, 9.00, 11.00, 12.30, 18.00 Suma odpustowa o godz. 12.30 - po niej procesja. Zapraszamy osoby posługujące w procesji, noszące chorągwie, feretrony, inne znaki liturgiczne, dziewczynki sypiące kwiaty, służbę liturgiczną.

4. Dyrekcja Muzeum Rolnictwa im. Ks. Kluka w Ciechanowcu zaprasza w dniu 13 sierpnia – w niedzielę od godz. 10.00 na imprezę folklorystyczną „XVII Podlaskie Święto Chleba”. O godz. 10.00 Msza św. w Kościele Świętej Trójcy w Ciechanowcu, następnie w programie szereg imprez. Szczegóły w gablocie z ogłoszeniami.

5. Bóg zapłać za dwie indywidualne ofiary na potrzeby kościoła.

6. Są jeszcze miejsca na wyjazd dzieci ze szkół podstawowych w dniach 21-27 sierpnia na obóz formacyjno – wypoczynkowy w Bieszczadach. W programie: pobyt nad Jeziorem Solińskim, wyjazdy: na Tarnicę, do parku Miniatur i Ogrodu Biblijnego, Zwiedzanie Lublina i Przemyśla; Codzienna Eucharystia, gry, zabawy, spotkania tematyczne. Koszt wyjazdu to 590 zł. Zapisy u ks. Stanisława.

7. Rodzina Radia Maryja w Łomży organizuje w dn. 12-15 sierpnia 4-ro dniową pielgrzymka w do Lwowa, Zamościa i Kodnia. Koszt 370 zł. Zapisy – Pan Stanisław tel.: 507 112 831. Szczegóły na plakacie w gablocie.

8. W dzisiejszym Glosie Katolickim ciekawe artykuły o Kardynale Stefanie Wyszyńskim: „Wypowiedzcie zdecydowaną walkę nietrzeźwości”, o wędrowaniu w górach: „W górach łatwo poznać prawdziwą twarz człowieka”, o Objawieniach Fatimskich: „Cuda Matki Bożej”.

17 Niedziela zwykła, 30.07.2017 Ogłoszenia

1. Zbliża się sierpień – miesiąc abstynencji. Przez pamięć o wielkich dziełach, które Bóg dokonał w naszym narodzie w tym miesiącu, a także odpowiadając na Apel Kościoła, powstrzymajmy się od spożywania napojów alkoholowych. Nie częstujmy też nimi innych. Zachęcamy do osobistej modlitwy w intencji trzeźwości całej naszej parafii i Narodu oraz wpisania się do Parafialnej Księgi Trzeźwości. 2. W środę

2 sierpnia będziemy gościć pielgrzymów 33 Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Po odprawionej Mszy św. o godz. 9.00 będzie śniadanie dla pielgrzymów. Proszę o pomoc w przygotowaniu śniadania. Można złożyć ofiarę pieniężną na ten cel.

3. Zapraszamy do udziału w Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Do 2 sierpnia można dokonać zapisu na pielgrzymkę i wyruszyć w drogę.

4. Zachęcamy aby zapisać się do Grupy Białej – Pielgrzymów Duchowych. Grupa Biała uczestniczy w naszym kościele w Apelu Jasnogórskim o godz. 20.45, by towarzyszyć duchowo pielgrzymom udającym się na Jasną Górę. Apel będzie trwał do 14 sierpnia włącznie. W niedzielę czyli 6 i 13 sierpnia Apel po Mszy św. o godz. 18.00 czyli ok. godz. 19.00.

5. Dnia 2 sierpnia można zyskać odpust „Porcjunkuli”. Warunki: nawiedzenie kościoła, odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, stan łaski uświecającej, przyjęcie komunii św. i modlitwa w intencji Papieża.

6. Dnia 6 sierpnia, w niedzielę Święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to opisują Ewangelie. Święto ma długą tradycję w Kościele. Porządek Mszy św. tak jak w każdą niedzielę.

7. W tym tygodniu Pierwszy Czwartek Miesiąca. Godzina Święta po Mszy św. godz. 18.00.

8. W tym tygodniu Pierwszy Piątek Miesiąca i pierwsza Sobota Miesiąca. Nabożeństwo po Mszy św. o godz. 7.00 i 18.00.

9. W przyszłą niedzielę od godz. 13.30 – 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej oraz Koła Żywego Różańca przy Wspólnocie. Zapraszamy.

10. We wtorek 1 sierpnia 73. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczcimy poległych i zmarłych Powstańców na Cmentarzu Parafialnym we wtorek 1 sierpnia o godz. 17.00 przy Mauzoleum. Zapraszamy do udziału.

11. Są jeszcze miejsca na wyjazd dzieci ze szkół podstawowych w dniach 21-27 sierpnia na obóz formacyjno – wypoczynkowy w Bieszczadach. W programie: pobyt nad Jeziorem Solińskim, wyjazdy: na Tarnicę, do parku Miniatur i Ogrodu Biblijnego, Zwiedzanie Lublina i Przemyśla; Codzienna Eucharystia, gry, zabawy, spotkania tematyczne. Koszt wyjazdu to 590 zł. Zapisy u ks. Stanisława.

12. Rodzina Radia Maryja w Łomży organizuje w dn. 12-15 sierpnia 4-ro dniową pielgrzymka w do Lwowa, Zamościa i Kodnia. Koszt 370 zł. Zapisy – Pan Stanisław tel.: 507 112 831. Szczegóły na plakacie w gablocie.

13. W przyszłą niedzielę ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na KUL i cele edukacyjne diecezji.

14. W Głosie Katolickim ciekawe artykuły o trzeźwości: „Trzeźwość – troska o człowieka i Naród”, o pielgrzymowaniu: „Czas wyruszyć”, o św. Janie Marii Vianneyu – proboszczu z Ars: „Patron proboszczów”, o bezpieczeństwie Internecie: „Wielki brat w dobie Internetu”.

16 Niedziela zwykła, 23.07.2017 Ogłoszenia

1. We wtorek 25 lipca święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa – Patrona Kierowców. Z tej racji dzisiaj – w kościele po Mszach świętych modlitwa w intencji kierowców, następnie błogosławieństwo pojazdów. Kierowcy będą wyjeżdżać z parkingu, kapłan zaś będzie święcił pojazdy. W tym dniu możemy wspomóc misjonarzy poprzez ofiary złożone przy błogosławieństwie pojazdów, na zakup pojazdów służących na misjach. Jest założony specjalny fundusz misyjny na ten cel. Szczególnie niech wyrażą wdzięczność św. Krzysztofowi kierowcy, którzy mieli jazdę bezkolizyjną i niech wspomogą misjonarzy.

2. W środę wspomnienie św. Joachima Anny – Rodziców NMP. Jest to dzień wdzięczności rodzicom, dziadkom i emerytom.

3. W dniach 1-14 sierpnia – odbędzie się 33 Łomżyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W naszej parafii będziemy Gościć pielgrzymów 2 sierpnia. Po Mszy św. o godz. 9.00 podejmiemy pielgrzymów śniadaniem. Ośmielam się prosić o pomoc w podjęciu pielgrzymów, tak jak w ubiegłych latach. Potrzebne są osoby do pomocy. Można będzie ofiarować produkty żywnościowe (prosiłbym o tym wcześniej poinformować księdza proboszcza) lub złożyć na ten cel ofiarę pieniężną. Parafia nasza słynęła z gościnności. Mam nadzieję, że tak będzie i w tym roku.

4. Zachęcamy serdecznie do udziału w pielgrzymce pieszej. Zapisy na pielgrzymkę od dzisiaj. Zapisy w zakrystii po Mszach św. i w kancelarii. W kancelarii w dni powszednie w godz. 16.00 – 17.45.

5. Zapraszamy do łączenia się duchowo z pielgrzymami poprzez zapis do Grupy Białej – czyli Pielgrzymów Duchowych. Grupa Biała gromadzi się na Apelu Jasnogórskim w naszym kościele o godz. 20.45 (od 1 do 14 sierpnia) w dniach trwania pielgrzymki.

6. Rodziny Radia Maryja w Łomży organizuje w dn. 12-15 sierpnia 4-ro dniową pielgrzymka w do Lwowa, Zamościa i Kodnia. Koszt 370 zł. Zapisy – Pan Stanisław tel.: 507 112 831.

7. Radio Nadzieja w Ostrowi Mazowieckiej, w Parku Jordanowskim organizuje w dniach 23-24 lipca godz. 21.00 Kino Plenerowe. Zachęcamy do obejrzenia wartościowych filmów. Wstęp wolny.

8. Komendant Wojewódzki Policji w Apelu dotyczącym bezpieczeństwa osób starszych pisze, że w ostatnim czasie doszło do wielu przestępstw – wyłudzeń pieniędzy na telefon . Złodzieje powołują się na osoby bliskie np. syna, wnuczka, krewnego, lub urzędnika państwowego czy funkcjonariusza policji. Jak rozpoznać taki telefon i nie dać się okraść? – możemy przeczytać w apelu Komendanta Policji. Apel w gablocie. Można otrzymać go także w zakrystii.

9. Dzisiaj po Mszy św. w. o godz. 12.30 spotkanie z dziećmi wyjeżdżającymi w sierpniu na obóz w Bieszczady i z ich rodzicami.

10. W tym tygodniu w Głosie Katolickim min. o Ewangelii: „Adresaci Ewangelii”, o mieście Tykocin – posiadającym wiele zabytków: „Perła baroku w Koronie Podlasia”, z bolesnej powojennej historii: „Nie zostawiliśmy tam nikogo - pożegnanie bohaterów odnalezionych na Łączce”, o telefonach i rachunkach: „Jak nie powiększyć wysokości rachunku telefonicznego.

************

15 Niedziela zwykła, 16.07.2017 Ogłoszenia

1. We wtorek 25 lipca święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa – Patrona kierowców. Z tej racji w przyszłą niedzielę 23 lipca – w kościele po Mszach świętych będzie modlitwa w intencji kierowców, następnie błogosławieństwo pojazdów. Kierowcy będą wyjeżdżać z parkingu, kapłan zaś będzie święcił pojazdy. W tym dniu możemy wspomóc misjonarzy poprzez ofiary złożone przy błogosławieństwie pojazdów na zakup pojazdów służących na misjach. Jest założony specjalny fundusz misyjny na ten cel. Szczególnie niech wyrażą wdzięczność św. Krzysztofowi kierowcy, którzy mieli jazdę bezkolizyjną i niech wspomogą misjonarzy.

2. W dniach 1-14 sierpnia – odbędzie się 33 Łomżyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W naszej parafii będziemy Gościć pielgrzymów 2 sierpnia. Po Mszy św. o godz. 9.00 podejmiemy pielgrzymów śniadaniem. Ośmielam się prosić o pomoc w podjęciu pielgrzymów, tak jak w ubiegłych latach. Potrzebne są osoby do pomocy. Można będzie ofiarować produkty żywnościowe (prosiłbym o tym wcześniej poinformować księdza proboszcza) lub złożyć na ten cel ofiarę pieniężną. Parafia nasza słynęła z gościnności. Mam nadzieję, że tak będzie i w tym roku.

3. Zachęcamy serdecznie do udziału w pielgrzymce pieszej. ZAPISY, będą prowadzone w naszej parafii od niedzieli 23 lipca do 1 sierpnia. Będziemy zapisywać zakrystii - po Mszach św. i w kancelarii od 16.00 do 17.30. Do zapisu niezbędny jest dokument tożsamości. Młodzież - do lat 15 włącznie pielgrzymuje w towarzystwie osoby pełnoletniej, - od 16 do 18 lat wędruje za pisemną zgodą rodziców, przedstawioną przy zapisie. WPISOWE na pielgrzymkę, wynosi: 120 zł (wraz z koszulką w kolorze grupy którą otrzymujemy na trasie PPŁ); dla uczestników do lat 15 włącznie - 90 zł. Z wpisowego zwolnieni są: dzieci do 7 roku życia włącznie oraz Służba Medyczna posługująca na pielgrzymce (opłacają jedynie bagaż w kwocie 60 zł). OPŁATA RODZINNA. Dla członków rodziny w linii prostej (rodzice, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo) zostały przewidziane zniżki: 1 osoba płaci 100% wpisowego (+obowiązkowa opłata za bagaż 60 zł/os.) 2 i 3 osoba płaci 50% wpisowego (+ obowiązkowa opłata za bagaż 60 zł/os.) Opłata za bagaż pobierana jest z góry przy zapisywaniu się na Pielgrzymkę! Cena bagażu, 60 zł, obejmuje plecak lub torbę turystyczną z zapakowanym do środka śpiworem i dołączoną na zewnątrz karimatą. Bagaż zasadniczy nie może być cięższy niż 20 kg.

4. Wymarsz z Ostrowi Mazowieckiej: Grupa srebrna rozpoczyna pielgrzymowanie 2 sierpnia Mszą św. o godz. 9.00 odprawianej w naszej parafii. Przewodnikami są Ks. Andrzej Muzyczak oraz Ks. Michał Turbaczewski. W grupie pielgrzymują pątnicy dekanatów: ostrowskich: Wniebowzięcia NMP i Chrystusa Dobrego Pasterza.

5. Więcej informacji o pielgrzymce na stronie internetowej: www.pielgrzymka.lomza.pl

6. Zapraszamy do łączenia się duchowo z pielgrzymami poprzez zapis do Grupy Białej – czyli Pielgrzymów Duchowych. Grupa Biała gromadzi się na Apelu Jasnogórskim w naszym kościele o godz. 20.45 (od 1 do 14 sierpnia) w dniach trwania pielgrzymki.

7. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie seniorów z Policjantem na temat bezpieczeństwa. Stowarzyszenie Pomocy Szansa – Warsztaty Terapii Zajęciowe- Stare Lubiejewo zaprasza Seniorów – i Osoby Zainteresowane na spotkania dotyczące bezpieczeństwa: 17 lipca – z Ratownikiem Medycznym; 18 lipca ze Strażakiem; 19 lipca z Zawodowym Kierowcą. Spotkania odbywać się będą w sali parafialnej za garażami po Mszy św. o godz. 18.00 – czyli ok. godz. 18.45. Zapaszmy.

8. W tym tygodniu w Głosie Katolickim min. urlopach: „Urlop w zakonnych murach”, „Urlop od …… Przykazań, czyli kilka słów o wakacyjnym dekalogu”, o wierze: „Wychowywać do dojrzałości w wierze”, o Internecie: „Media społecznościowe – jak bezpiecznie z nich korzystać”.

14 Niedziela zwykła, 9.07.2017 Ogłoszenia

1. W tym tygodniu: we wtorek 11 lipca – Święto św. Benedykta – Patrona Europy, w środę Uroczystość św. Brunona z Kwerfurtu Biskupa i Męczennika – Głównego Patrona Diecezji.

2. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej oraz parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Śniadowie zapraszają na 5. Diecezjalne Spotkanie Matek i Teściowych, które odbędzie się w niedzielę 16 lipca br. w Śniadowie. Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkie matki i teściowe z naszej Diecezji, a wśród nich: Członkinie Kół Różańcowych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Słuchaczki Radia Maryja i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Początek spotkania o godz. 10.00. Program w gablocie.

3. W dniach 1-14 sierpnia – odbędzie się Łomżyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zachęcamy serdecznie do udziału w pielgrzymce pieszej. Przewodnikami Grupy Srebrnej będą: nasz Wikariusz Ks. Andrzej Muzyczak i Ks. Michał Turbaczewski. Zachęcamy także do udziału w Grupie Białej – czyli łączenia się duchowo z pielgrzymami i uczestnictwie w Apelu Jasnogórskim w naszym kościele parafialnym. Zapisy na pielgrzymkę od 16 lipca w kancelarii parafialnej i zakrystii.

4. Terminy I Komunii św. w 2018 r. Dnia 13 maja – dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3; 20 maja – dzieci ze Szkół w Pałapusie i Lubiejewie; 27 maja dzieci z „Dwójki” – im. Papieża Jana Pawła II.

5. W minionym tygodniu w naszej parafii odbyły się półkolonie. Uczestniczyło w nich 86 osób – dzieci i młodzieży. Dziękujemy Ks. Markowi, który prowadził półkolonie. Dziękujemy tym, którzy wsparli inicjatywę: Urzędowi Miasta i Gminy, Miejskiemu Domowi Kultury, MOSiR, Z. Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II, osobom, które ofiarowały i przygotowały posiłki, animatorom, Siostrom Terezjankom, wszystkim, którzy pomogli zorganizować i przeprowadzić półkolonie.

6. W przyszłą niedzielę ofiary na tace będą przeznaczone na WSD w Łomży.

7. W sobotę 15 lipca naszym kościele o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. przez Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego w intencji „Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich” i grup AA.

8. Nasiliły się wyłudzenia pieniędzy i oszustwa szczególnie osób starszych na wnuczka, policjanta, pracownika elektrowni itp., także w naszej okolicy. Z tego też powodu Policja Ostrowska zaprasza na spotkanie o bezpieczeństwie osób starszych. Spotkanie odbędzie się w środę 12 lipca po Mszy św. o godz. 18.00 – ok. 18.45 w sali parafialnej - za garażami. Zapraszamy serdecznie.

9. W dn. 15 16 lipca Urząd Miasta z Polskim Związkiem Koszykówki organizują Eliminacje do Mistrzostw Polski w Koszykówce 3x 3. Rozgrywki odbędą się na parkingu przy naszym kościele. Z tego powodu w dn. 14-16 lipca (piątek, sobota, niedziela) parking będzie zamknięty. Będzie można parkować na parkingu LO i parkingu przy hali sportowej LO od ul. Kościuszki. Pod bramę kościelną będzie mógł podjechać samochód z młodymi do ślubu a także karawan pogrzebowy. W sobotę i niedzielę będzie wyłączony zewnętrzny głośnik kościelny od strony miasta. Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

10. W tym tygodniu w Głosie Katolickim min. o wakacyjnym wypoczynku i pracy: „Na wakacje zatrudnię od zaraz”, o męczenniku litewskim okresu komunizmu biskupie Teofilusie Matulionisie: „Litewski męczennik”, o bezpieczeństwie w Internecie: „Internet rzeczy a zagrożenia naszej prywatności”.

13 Niedziela zwykła, 02.07.2017 Ogłoszenia

1. Dnia 6 lipca – Pierwszy Czwartek Miesiąca. Godzina Święta po Mszy św. o godz. 18.00. Modlimy się o powołania do kapłaństwa i różnych form życia konsekrowanego.

2. Dnia 7 lipca –Pierwszy Piątek Miesiąca. Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa i Nabożeństwo o godz. 7.00 i 18.00.

3. Dzisiaj w godz. 13.30 – 18.00 odbędzie się czuwanie przed Najświętszym Sakramentem „Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej” oraz Koła Żywego Różańca przy Wspólnocie. Zapraszamy serdecznie do adoracji.

4. W poniedziałek 3 lipca po Mszy św. o godz. 18.00 adoracja Najświętszego sakramentu w ciszy Odnowy w Duchu Świętym. Zapraszamy 5. W dniach 1-14 sierpnia – odbędzie się 33. Łomżyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zachęcamy serdecznie do udziału w Pielgrzymce. Przewodnikiem Grupy Srebrnej będzie nasz Wikariusz Ks. Andrzej Muzyczak. Zachęcamy także do udziału w Grupie Białej – czyli łączenia się duchowo z pielgrzymami i uczestnictwie w Apelu Jasnogórskim w naszym kościele parafialnym.

6. Słowa zachęty kieruje Pasterz Łomżyński – Biskup Janusz: „Czas pielgrzymowania jest rzeczywiście czasem odnowienia miłości do Naszej Matki. Zachęcam Was, drodzy diecezjanie, do podjęcia fizycznego lub duchowego pielgrzymowania i zanoszenia modlitwy przez przyczynę Królowej Polski. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Idźcie i głoście”. Jednak, by głosić Chrystusa, trzeba być Jego wiarygodnym świadkiem, trzeba Go nieustannie poznawać, a nade wszystko mieć w sercu, przez regularne przyjmowanie Komunii św. Tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli pielgrzymować fizycznie, zapraszam do udziału w GRUPIE BIAŁEJ, której patronuje św. Jan Paweł II. W większości parafii naszej Diecezji dziesiątki duszpasterzy poprowadzi Apele Jasnogórskie, połączone ze Mszą św. i modlitwą za pątników zdążających do Czarnej Madonny.”

7. Zapisy na Łomżyńską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę w naszej parafii od przyszłej niedzieli.

8. Dzisiaj kazanie głosi ks. Jacek Krzemień – Kapelan na całą Polskę Wspólnoty Chleb Życia, zajmującej się pomocą osobom bezdomnym, uzależnionym, życiowo niedostosowanym. Po Mszach świętych, przed kościołem będzie można złożyć ofiarę na potrzeby wspólnoty min. nabywając konfitury wyprodukowane w manufakturze tej Wspólnoty .

9. W tym tygodniu w Głosie Katolickim m.in. o trzeźwości i abstynencji: „Zawsze potrzebna jest modlitwa o trzeźwość narodu”, „Wolność jest owocem odwagi”, o lewicowej ideologii w zachodniej Europie: „Ostatni taki bunt. Francuski maj 1968 r.”, o Ewangelii: „Etapy powstawania Ewangelii.”, a także wiele ciekawych informacji z regionu, diecezji, świata.

12 Niedziela Zwykła 25 czerwca 2017 r. Ogłoszenia

1. W czwartek 29 czerwca Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. w naszym kościele o godz. 6.30; 7.00; 11.00 i 18.00. Taca z tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

2. Przypominamy, że od dzisiejszej niedzieli do września nie będzie w naszym kościele Mszy św. o godz. 16.00. Msza św. niedzielna w Prosienicy będzie o godz. 14.00, w Pałapusie o 15.15. W domu katechetycznym w Lubiejewie Msza św. w 1 i 3 niedzielę miesiąca o godz. 16.30.

3. W tym tygodniu I Sobota Miesiąca. Msze św. o Niepokalanym Sercu NMP i nabożeństwo o godz. 7.00 i 18.00. W sobotę po Mszy św. o godz. 18.00 adoracja N. Sakramentu prowadzona przez Rodzinę Radia Maryja.

4. W niedzielę 2 lipca w godz. 13.30 – 18.00 odbędzie się czuwanie przed Najświętszym Sakramentem „Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej” oraz Koła Żywego Różańca przy wspólnocie. Zapraszamy serdecznie do adoracji.

5. Krajowa Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasna Górę w dniach 1-2 lipca 2016 r. Szczegóły w gablocie.

6. W naszej parafii w ramach zastępstw wakacyjnych do 20 lipca będzie posługiwał Ks. Marek Muzyk - w tym roku wyświęcony na kapłana. Życzymy mu by czuł się dobrze wśród nas rozpoczynając duszpasterskie posługiwanie.

7. Bóg zapłać za dwie ofiary indywidualne złożone na potrzeby kościoła.

8. W Prosienicy została pomalowana kaplica. Prace wykonano przy wsparciu Urzędu Gminy, z funduszy parafialnych oraz zbiórki mieszkańców.

9. W przyszłą niedzielę kazanie wygłosi ks. Jacek Krzemień – kapelan na całą Polskę Wspólnoty Chleb Życia, zajmującej się pomocą osobom bezdomnym, uzależnionym, życiowo niedostosowanym. Po Mszach świętych, przed kościołem będzie można złożyć ofiarę na potrzeby wspólnoty.

10. Dzisiaj przed kościołem ofiary do puszek przeznaczone są na KUL i cele edukacyjne diecezji.

11. W Głosie Katolickim m.in. o urlopach i wakacjach: „Urlopowicze często zapominają o zdrowym rozsądku”, „Czas świadectwa”, o Apostolstwie Trzeźwości: „Wolni w Chrystusie”, o Internecie: „Jak zorganizować wakacje przez Internet?”. Znajdziemy także sprawozdanie z Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej.

 

Gruzja - Armenia

10-20 lipca 2017 r. - 11 dni

wyjazd 10 lipca godz. 17,30 parking przy naszym kościele;)

10.07. 2017, 1 dzień: WARSZAWA - TBILISI Warszawa-Okęcie - zbiórka uczestników w hali wylotów na lotnisku Okęcię o godz. 20.30, odprawa. Wylot z Warszawy ok. godz. 22.30 do Gruzji do Tbilisi (lot trwa 3 h 40 min). Przylot ok. 04.10, Tibilisi - dosł. "Gorące Źródła"- stolica i największe miasto w Gruzji, leżące w Kotlinie Tbilskiej, nad brzegami rzeki Mtkvari, ufundowane w V w. przez Vakhtang Gorgasali, gruzińskiego Króla Iberii, zostało stolicą w VI wieku. Tbilisi jest ważnym przemysłowym, społecznym i kulturalnym centrum. Położone strategicznie na skrzyżowaniu szlaków między Europą i Azją, przy jedwabnym szlaku, w miejscu styku wielu wpływów i imperiów. Jego historia ma odbicie w różnorodnej architekturze

11.07.17 , 2 dzień: TIBILISI Wolny czas na lotnisku (na śniadanie we własnym zakresie). Ok. Godz. 07:00 przejazd do Kościoła katolickiego. Msza Święta. Później Tbilisi City Tour – zwiedzanie stolicy Gruzji . Tbilisi City Tour – zwiedzanie zabytków stolicy Gruzji. Zwiedzimy Starówkę w Tbilisi, zaczynając od Świątyni Metechi (XIII w.), następnie zwiedzimy Narikala (IV w.) – jedną z najstarszych fortyfikacji w Tbilisi, starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepięknym widokiem na miasto, pomnik Matki Gruzji. Następnie zwiedzimy bazylikę Anczyschati (VI w.), Świątynię Sioni (XII w.), Sobór św. Trójcy - siedziba Gruzińskiegio Patriarchatu Prawosławnego, Synagogę. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

12.07.17, 3 dzień: Tbilisi – Mtskheta – Kościół pw. Trójcy św. Gergeti – Gudauri Śniadanie w hotelu. Następnie wyjazd do Mtskhety – pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Odwiedzimy tu klasztor Dżwari (VI w.) katedrę Sweti Cchoweli (XIw.), gdzie złożona została Szata Chrystusa. npm. Ze świątyni rozciąga się widok przepiękny widok na szczyt Kazbek (5047m). Przejazd przez Przełęcz Krzyżową 2379 m n.p.m., czas na zdjęcia w punkcie widokowym. Przejazd jeppami do Cminda Sameba - Cerkwii św. Trójcy Gergeti położonej na wysokości 2170 m, u stóp Góry Kazbegi 5047 m n.p.m. - sylwetka tego kościoła na masywu Góry Kazbek jest ikoną krajobrazową Gruzji i najczęściej reklamowanym miejscem w kraju. Przejazd do Gudauri - górskiego kurortu narciarskiego, położonego na południowych stokach Wysokiego Kaukazu. Obiadokolacja oraz nocleg w Gudauri.

13.07.17, 4 dzień: Gudauri – Twierdza Ananuri– Gori - Uplistsikhe – Katedra Bagrati – Kutaisi Śniadanie. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną w stronę Anauri. Wykorzystywany od starożytności strategiczny, wiodący przez Góry Kaukaz szlak kupiecko-wojskowy zaczyna się w Tbilisi a kończy we Władykaukazie w Osetii Północnej (208 km). Zwiedzanie: Forteca Anauri z XVII w. - położona malowniczo na wzgórzu, nad brzegiem rzeki Argavi, Następnie przejazd do Gori, gdzie urodził się Stalin. Jeżeli czas na to pozwoli zwiedzimy Muzeum Stalina. (opcjonalnie – Muzeum Stalina – 5 USD za osobę) W Gori odwiedzimy miasto skalne Upliscyche, które przez wiele stuleci było ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku. Później przejazd do Kutaisi, gdzie zwiedzimy znajdującą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Katedrę Bagari (XI w.). Obiaokolacja oraz nocleg w Kutaisi.

14.07.17, 5 dzień: Kutaisi – Batumi – Kutaisi Śniadanie w hotelu. Przejazd do Batumi. Zwiedzanie miasta, Czas wolny. Następnie, ok. Godz. 17:00 przejazd do KutaisI. Obiadokolacja oraz nocleg w Kutaisi.

15.07.17, 6 dzień: Kutaisi – Kompleks klasztorny Gelati– Park Bordżomi– Forteca Rabati – Akhaltsikhe Po śniadaniu zwiedzimy zespół klasztorny Gelati (XII w.). Jego fundatorem był Krół Dawid IV Budowniczy (Agmaszenebeli). Jego grobowiec znajduje się w świątynnym murze. Zabytki te znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Później zwiedzimy fortecę Rabati. Następnie wizyta w parku Bordżomi. Przejazd do Akhaltsikhe - dosł. "Nowa Twierdza", mała miejscowość uzdrowiskowa, w połudn-zach Gruzji, w rejonie Małego Kaukazu, w przeszłości miasto-twierdza, zdobyte przez Turków w XVI w. Obiadokolacja oraz nocleg w Achalcyche.

16.07.17, 7 dzień: Akhaltsikhe - Khertvisi – Vardzia – granica gruzińsko-ormiańska (Bawra) Erywań Po śniadaniu wyjazd do miasta skalnego Wardzia – W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie od najazdów wrogów. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim. Jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z freskami pochodzącymi XII wieku.Po drodze zwiedzimy twierdzę Chertwisi. Dalej jedziemy w kierunku granicy gruzińsko-ormiańskiej, odprawa celno-paszportowa i przejazd do Erywania. Obiadokolacja oraz nocleg w Erywaniu.

17.07.17, 8 dzień: Erywań – Khor Virap - Garni - Geghard - Erywań Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie klasztoru Khor-Virap. Tu Armenia została ochrzczona na początku IV wieku jako pierwszy kraj na świecie. Z klasztoru otwiera się wspaniały widok na biblijny Ararat. Później przejazd do Garni, pogańskiej świątyni boga Mitry – usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Następnie zwiedzimy kompleks klasztorny Geghard. Powrót do Erywania. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

18.07.17, 9 dzień: Erywań – City Tour (Muzeum Rękopisów Matenadaran) -Erywań Śniadanie w hotelu. Erywań City Tour- al. Bagramyana, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, budynek Parlamentu, Opera, Katedra św. Grzegorza Oświeciciela. Zwiedzimy Muzeum Rękopisów Matenadaran (nieczynne w niedziele i poniedziałki) oraz Cicernakaberd. Po południu zwiedzimy pchli targ – wernisaż. Obiadokolacja oraz nocleg w Erywaniu.

19.07.17, 10 dzień: Erywań – Eczmiadzyn - Sevan - Haghpat – granica ormiańsko-gruzińska - Tbilisi Śniadanie w hotelu. Wyjazd do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów – katedry Eczmiadzyn, jest ona najstarsza w Armenii, ufundowana w 301 r. przez św. Grzegorza Oświeciciela, wpisana na Listę UNESCO, Skarbiec: dzieła sakralne z 17 stuleci Kościoła Ormiańskiego, relikwie Apostołów, Włóchnia Przeznaczenia, fragment Arki Noego. Zwiedzanie świątyń pod wezwaniem św. Hripsime i Gayane. Zwiedzimy twierdzę Zwartnoc. Przejazd nad Jezioro Sewan. Zwiedzimy tu świątynię Sevanavank (IX w.) atop the mountain. Nastepnie zwiedzimy klasztor Haghpat(X-XIIIw). Dalej jedziemy w kierunku granicy ormiańsko-gruzińskiej (Sadachlo). Zmiana przewodnika. Odprawa celno-paszportowa i przejazd do Tbilisi. Uroczysta obiadokolacja pożegnalna oraz nocleg w Tbilisi.

20.07, 11 dzień: TBILISI - WARSZAWA Nad ranem transfer na lotnisko - wylot do Polski ok. 04.55 - przylot do Warszawy ok. godz. 06h35. Lot trwa 3h40min.

Koszt 4200 i 200 $

Cena zawiera: - przeloty samolotem: Warszawa-Tibilisi-Warszawa, opłaty lotniskowe, - transport autokarem w Gruzji i Armenii (z klimatyzacją), przejazd terenówkami na Kazbeghi, - wyżywienie: według programu, - zakwaterowanie w hotelach***, 9 noclegów, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami, - bilety wstępu wg programu, - usługę pilota polskojęzycznego, -ubezpieczenie NNW, KL, podatek VAT,

Cena nie zawiera: - wydatków własnych uczestników - ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu, (200zł) - ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych i nowotworowych; - dopłata do pokoju 1 os. 250 USD, - opłat za napoje do obiadokolacji, - dojazdu na z/lotniska w Warszawie.

UWAGA: Wymagany paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu. Informacje i zapisy u ks. Stanisława tel. 66 40 13 742