Historia Parafii

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP została erygowana w 1421 r. przez Bi­skupa płockiego Jakuba z Korzkwi. W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych, z których ko­ściół zbudowany w 1801 r. obecnie znajduje się, w parafii Dąbrowa w dekana­cie mławskim. Obecny kościół murowany w stylu neogotyckim pw. Wniebwzięcia NMP zbudowany w latach 1885-1893 wg projektu arch. Władysława Czosnowskiego i Bronisława Szmidta staraniem ks. Adama Pruss-Jarnutowskiego; pobłogosławiony 24.08.1890 r. przez ks. Rocha Filochowskiego; kon­sekrowany 7.10.1894 r. przez Biskupa płockiego Michała Nowodworskiego. Staraniem ks. prob. Jana Sobotki przeprowadzony został remont kościoła. W latach 1995-2000 staraniem ks. prob. Edmunda Chmielewskiego w kościele ułożono nową posadzkę,, wybudowano ołtarz marmurowy, a wieże kościelne i dzwonnice, pokryto blachą miedzianą oraz uporządkowano cmentarz przyko­ścielny. Na terenie parafii znajduje się kościół filialny murowany w Prosienicy, zbudowany w stanie surowym staraniem ks. prob. Jana Sobotki; następnie otynkowany i wykończony wewnątrz staraniem ks. prob. Edmunda Chmielewskiego. Natomiast w miejscowości Pałapus w adaptowanym domu drew­nianym znajduje się kaplica. Plebania murowana wybudowana w 1968 r. staraniem ks. prob. Alek­sandra Srzednickiego.