Tykocin - Płonka Kość. - Hodyszewo

Sanktuarium Maryjne w Hodyszewie, Synagoga żydowska w Tykocinie, czy ognisko to tylko kilka miejsc, które w dniu 21 października 2010 roku odwiedzili ostrowscy ministranci.

Pierwszy postój miał miejsce w Tykocie. Jest to najstarsze miasteczko na Podlasiu niezwykle urokliwe położone nad brzegiem Narwi, z bardzo bogatą historią. Podczas pobytu w Tykocinie młodzież mogła zobaczyć synagogę -świątynię żydowską, która swoja architekturą jak i historią wprowadza w życie ówczesnej wspólnoty żydowskiej. Kolejnym przystankiem była wizyta w tykocińskim zamku, wzniesionym w XV wieku przez wojewodę Marcina Gosztołd. Zamek ten został zniszczony, a obecnie jest w części odbudowany. Dużym zaskoczeniem dla młodzieży, była wizyta pod pomnikiem Orła Białego i informacja, że to właśnie w Tykocinie został ustanowiony Order Orła Białego, obecnie najwyższe polskie odznaczenie państwowe.
Po wizycie w Tykocinie ministranci wraz z ks.Stanisławem udali się do Sanktuarium Maryjnego w Płonce Kościelnej, gdzie wysłuchali bogatej historii obrazu oraz źródełka znajdującego się nieopodal kościoła. Po wizycie w Płonce i wspólnym ognisku ministranci udali się, do Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie, tam był czas na modlitwę i wizytę w hodyszewskiej Krynicy. Oprócz doznań duchowym nie zabrakło chwil pełnych śmiechu, żartów i wspólnej zabawy.

K. Borys

Foto: A. Obuchowski