Pielgrzymka ministrantów do Wilna

Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, klasztor pokamedulski na Wigrach, Ostra Brama w Wilnie, czy cmentarz na Rossie to tylko kilka miejsc, które w dniach 26 i 27 kwietnia 2011 roku odwiedzili ostrowscy ministranci.

Pierwszy postój miał miejsce z Łomży. Odwiedziliśmy Katedrę i Łomżyńskie Wyższe Seminarium Duchowne. Alumn Tomasz Grala przybliżył nam historie seminarium i przypomniał, że to właśnie w seminarium klerycy przez sześć lat studiów przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich. Po modlitwie w kaplicy seminaryjnej ruszyliśmy w dalszą drogę.

W Augustowie czekał nas rejs statkiem, którym w 1999 r. płynął bł. Jan Paweł II. Z Augustowa udaliśmy się do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, a następnie do Sejn i na Wigry. Sanktuarium w Studzienicznej odwiedził podczas swej pielgrzymki po Suwalszczyźnie papież Jan Paweł II. Wypowiedział wtedy pamiętne słowa: „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”. Wydarzenie to upamiętnia postawiony na pomoście jeziora Studzieniczne pomnik Papieża. Wigry natomiast – to przepiękna przyroda, poprzecinana jeziorami, polami i lasami, nad którą góruje położony na wzgórzu pokamedulski klasztor. Z Wiger udaliśmy się do Berżnik, gdzie czekała na nas kolacja, ognisko i nocleg.

Drugi dzień naszej pielgrzymki to pobyt w Wilnie. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta. Wilno to stolica Litwy, miasto bliskie Polakom. Zabytków Wilna nie sposób wymienić, a tym bardziej zwiedzić w jeden dzień. Spośród odwiedzanych miejsc przybliżę zaledwie kilka, wg mnie najbardziej charakterystycznych.

• Pierwszym punktem programu była modlitwa w Ostrej Bramie u stup Matki Miłosierdzia. Jest to brama miejska, we wnętrzu której znajduje się kaplica z Cudownym Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.
  • Cerkiew p.w. Św. Ducha i prawosławny klasztor. W cerkwi przechowywane są relikwie czczonych w prawosławiu pierwszych w Wilnie męczenników za wiarę chrześcijańską, świętych Jana, Antoniusza i Eustachego.
  • barokowy kościół Św. Piotra i Pawła; ufundowany przez Ludwika Paca, posiadający bogate zdobienia; charakterystycznym elementem wnętrza jest żyrandol i kazalnica w kształcie łodzi Piotrowej.
  • katedra, Św. Stanisława i Władysława, z kaplicą św. Kazimierza, patrona Litwy.
  • Góra Trzech Krzyży, na której wzniesiono trzy białe krzyże upamiętniające męczeńską śmierć trzech franciszkanów, straconych za wiarę; ze wzniesienia roztacza się przepiękny widok na miasto
  • Cmentarz na Rossie, na którym spoczywają Polscy żołnierze, wybitne osobistości Wilna oraz Matka i Serce Syna, czyli grób Marii Piłsudskiej wraz z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po wizycie w Wilnie ministranci wraz z ks. Stanisławem i opiekunami Panem Jackiem, Andrzejem i Łukaszem udali się do Trok. W Trokach zboczyliśmy zamek krzyżacki, wybudowanego w XIV w. na Jeziorze Galwe. Pielgrzymka dała nam możliwość poznania wielu bardzo ciekawych miejsc i ukazała wartość pielgrzymowania. Była niezapomnianym przeżyciem i zachętą do kolejnych wyjazdów.

ks. Stanisław