Pielgrzymka do Niepokalanowa 11.06.2011

Ministranci w Niepokalanowie…
W sobotę 11 czerwca ponad 3 tys. ministrantów i lektorów wraz z opiekunami przybyło na IV Ogólnopolską Pielgrzymkę Ministrantów i Lektorów do Niepokalanowa. Przyjechali z różnych polskich diecezji.

Z diecezji łomżyńskiej było kilka grup, min. z Zambrowa, Łomży, Ostrołęki, Rzekunia i od nas z Ostrowi Mazowieckiej.

Grupa Ostrowska liczyła ponad 50 osób i składała się z ministrantów z różnych parafii należących do dekanatu Chrystusa Dobrego Pasterza i dekanatu Wniebowzięcia NMP.

Niepokalanów to miejsce oddane Niepokalanej na Jej wyłączną własność. Założyciel tego grodu Matki Bożej, św. Maksymilian Maria Kolbe, przybył tu w 1927 r. wraz z grupą 20 braci. W szczerym polu postawił figurkę Niepokalanej. Takie były skromne początki. Obecnie jest to niewielkie miasteczko, w którym znajduje się Bazylika i zespół klasztorny oo. franciszkanów.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10,30 powitaniem przybyłych pielgrzymów. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem ks. bp. Stefana Cichego  i przybyłych kapłanów.

W homilię wygłosił ks. bp Adam Bałabuch ze Świdnicy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ministrantów, podkreślił on, że święto służby liturgicznej zachęca ministrantów do dalszej służby. Mówił, że warto poświęcić swoje życie dla kogoś innego z miłości do niego, że warto zawierzyć Chrystusowi, że nie trzeba patrzeć co powiedzą o nas koledzy, jak nas ocenią.

„Przyjeżdżamy do szczególnego miejsca, gdzie patronuje Niepokalana. Tu można się nauczyć kształtować swoje serce na wzór Niepokalanej, w czystości, pokorze. Ale też jesteśmy pod okiem św. Maksymiliana, więc kolejna piękna postawa, której możemy się nauczyć, to postawa ofiary” – powiedział bp Bałabuch.

Po Mszy św. była przerwa na obiad i czas wolny na modlitwę w Bazylice oraz na zwiedzanie poszczególnych obiektów i muzeum franciszkańskiego. Mogliśmy zobaczyć min. wystawę ukazującą pracę na misjach, przedmioty należące do św. o. Maksymiliana Kolbe,  dawne wozy strażackie i papieskie Papa mobile z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r.

Pielgrzymka zakończyła się wysłuchaniem konferencji o św. o. Maksymilianie Marii Kolbe i wspólnym odmówieniem Litanii do Serca Pana Jezusa. W drodze powrotnej w Warszawie nawiedziliśmy grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pielgrzymka była dla nas umocnieniem w posłudze ministranckiej i pokazała nam jak liczni są ci którzy służą przy ołtarzu. Jednocześnie przybliżyła nam życie i działalność zakonu oo. franciszkanów w Niepokalanowie.

Mateusz Jeżak