Kajaki 26-28.07

Odrywać Boga w pięknie stworzonego świata

W dniach 26-28 lipca odbył się spływ kajakowy po Krutyni, w którym uczestniczyli przedstawiciele dwóch największych ostrowskich parafii -  Wniebowzięcia NMP i Chrystusa Dobrego Pasterza. Spływ zorganizowali księża: ks. Arkadiusz Ryłka i ks. Krzysztof Łapiński. Zgodnie z planem o godzinie 08:30 nastąpił wyjazd spod kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP i kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza. Pierwszym przystankiem podróży był park dzikich zwierząt w Kadzidłowie. Zwiedzanie tego miejsca okazało się niecodzienną możliwością zobaczenia zwierząt, które znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, jak również uzyskania wielu atrakcyjnych informacji dotyczących polskiej fauny.

Następnie wszyscy udali się do miejsca zakwaterowania, aby kilka chwil później w radosnych nastrojach wsiąść do kajaków i pokonać malowniczą, sześciokilometrową trasę Ukty do Nowego Mostu. Dla niektórych uczestników spływu była to pierwsza przygoda z tym specyficznym środkiem lokomocji jakim jest kajak, jednak - pomimo początkowych trudności -  dzięki fachowej opiece ratowników każdy bezpiecznie dotarł do ostatecznego celu. Ostatnim oficjalnym punktem pierwszego dnia spływu była zaś Msza Święta w otoczeniu przepięknej przyrody, którą zakończył Apel Jasnogórski. Kolejny dzień spływu rozpoczął się tym, czym poprzedni się zakończył, czyli Mszą Świętą(tym razem sprawowaną jednak w miejscowym kościele). Niedługo po niej wszyscy zostali przewiezieni w wyznaczone miejsce, aby ponownie przemierzyć sześciokilometrowy odcinek na kajakach pomiędzy Nowym Mostem a Iznotą. W godzinach popołudniowych kilkunastoosobowa grupa osób udała się na basen w Mikołajkach, aby zrelaksować się po wyczerpującym dniu. W tym samym czasie na terenie miejsca zakwaterowania odbył się bardzo emocjonujący mecz siatkówki pomiędzy młodzieżą męską uczestniczącą w spływie a miejscową ludnością, który  zakończył się niekorzystnym rezultatem 2:3. Po spotkaniu każdy mógł zjeść kiełbaskę z grilla, nad którym czuwali pozostali uczestnicy spływu. Ostatni dzień rozpoczął się śniadaniem przygotowanym przez samych ostrowian, po którym nastąpiła poranna Msza Święta. Wkrótce po jej zakończeniu wszyscy wyruszyli na najdłuższą trasę trzydniowego spływ u- piętnastokilometrowy odcinek prowadzący z Jeziora Krutyńskiego do Ukty. Mimo sporego wysiłku fizycznego, każdy z radością przemierzał kolejne odległości, by na mecie poczuć satysfakcję z faktu ukończenia wyprawy.  Około godziny 17:30 uczestnicy spływu udali się w drogę powrotną do Ostrowi Mazowieckiej. Można przypuszczać, że każdy miło będzie wspominał ten wyjazd. Dziękujemy naszym księżom (ks. Arkadiuszowi i ks. Krzysztofowi) za zorganizowanie tego spływu, który przybliżył nas do Boga -  odrywając Go w pięknie stworzonego świata.

Tekst: Damian Skłodowski