Gietrzwałd

Szlakami Warmińskich Sanktuariów Sanktuarium Maryjne w Skępe, Matka Boża w Rywałdzie Królewskim i Gietrzwałdzie to miejsca, które w trakcie dwudniowej pielgrzymki w dniach 10 i 11 września nawiedzili pielgrzymi z parafii Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Maz.

Pierwszym celem naszej pielgrzymki było Skępe, niewielka miejscowość położona na Warmii i znajdująca się tam figura Matki Bożej Skępskiej, nazywana także Matką Bożą Brzemienną. U stup Maryi złożyliśmy nasze dziękczynienia i prośby. Kustosz Sanktuarium przybliżył nam cuda i otrzymane łaski za pośrednictwem Maryj oraz wysłuchaliśmy historii jak figura Matki Bożej została ochroniona przed Szwedami. Piękno Sanktuarium cieszyło nasze oczy, wzbudzając podziw. Nic dziwnego, że liczni pielgrzymi od wieków tu przybywają.

Następnie ruszyliśmy do Rywałdu Królewskiego, do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, Pani Romów. Mieliśmy tu okazję zobaczyć pokój klasztorny, w którym był przetrzymywany Prymas kard. Stefan Wyszyński. Wysłuchaliśmy historii pojmania i osadzenia Sługi Bożego w klasztornej celi.

Polecając siebie i swoich najbliższych Pocieszycielce Strapionych ruszyliśmy w dalszą drogę by dotrzeć do celu naszego pielgrzymowania do Pani Gietrzwałdzkiej.

W Gietrzwałdzie w wigilię uroczystości odpustowych uczestniczyliśmy w modlitewnym czuwaniu przed obrazem Matki Bożej.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy modlitwą Godzinek, wysławiając Niepokalane Poczęcie NMP. W ten sposób przygotowaliśmy się do Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 11:00. Eucharystii przewodniczył J.E. ks. abp. Józef Michalik. W homilii mówił on o znaczeniu prawdy dla naszego codziennego życia, aby w swoich decyzjach, wyborach kierować się wyznawaną wiarą. Po skończonych uroczystościach ruszyliśmy w drogę powrotną, w atmosferze radości i wzajemnej wdzięczności wróciliśmy do domu. Bóg zapłać wszystkim pielgrzymom za wspólna modlitwę i czas radosnego bycia razem.

s. Juliana CST