Rzym - Taize

Jak co roku między świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem w dniach 28 grudnia 2012 r., a 2 stycznia 2013 r. odbyło się Europejskie Spotkanie Młodzieży, organizowane przez ekumeniczną wspólnotę braci z Taize we Francji. W tym roku, w Roku Wiary miało ono wyjątkowy wymiar ponieważ odbyło sie w Rzymie. Z udziałem papieza.  Wieczne miasto gościło ponad 40 tys. młodych ludzi z różnych krajów Europy. Największą grupę pielgrzymów 35 Europejskiego Spotkania Młodzieży stanowili  polacy, było nas w Rzymie ponad 12 tys. Z naszej diecezji wyjechało do Rzymu ponad 300 osób z różnych miast i miejscowści,  5 autokarów: z Ostrowi Maz, Łomży, Ostrołęki, Sokół i Łap.

Do Rzymu wyruszyliśmy 27 grudnia . By po około 29 godzinach podróży dotrzeć do miejsca przyjęć na La Sapienze, gdzie zostaliśmy przydzieleni do różnych parafii na terenie diecezji Rzymskiej. Niestety nie każdy miał szczęście trafić do rodziny, która by go gościła. Niektórzy z nas trafili do sal grupowych.  Ja zostałem przydzielony do parafii Santa Maria del Soccorso, gdzie przywitano nas ciepło i widać było, że na nas czekali. Rodzina która nas przyjęła zapewniła nam wszystko czego potrzebowaliśmy i służyła dobrą radą.

W czasie pobytu spotykaliśmy sie trzy razy w ciągu dnia na modlitwach: rano w kilkuset parafiach diecezji rzymskiej, w południe i wieczorem w kilku rzymskich bazylikach.

Pierwsza modlitwa poranna w kościele była bardzo piękna z powodu śpiewów kanonów z Taize, które zawsze rozgrzewają serca. Po modlitwie porannej miały miejsce spotkania w małych grupach, w trakcie których rozmawialiśmy na tematy naszej wiary, modlitwy, naszych wątpliwości oraz tego jak znaleźć czas dla Boga.

Później udawaliśmy się do Circo Massimo, gdzie wydawane były obiady i prowiant na kolację. Wieczorami odbywały się wspólne modlitwy w bazylikach w trakcie których, obok tradycyjnych śpiewów i fragmentu Biblii słuchaliśmy rozważań  brata Aloisa.

Najważniejsze dla mnie były jednak bliskie spotkania z Ojcem Świętym, Benedyktem XVI, w dniach 31 grudnia w bazylice św. Piotra na wspólnych z papieżem nieszporach na zakończenie roku i 29 grudnia na Placu św. Piotra, w trakcie którego papież pozdrowił nas i podziękował za przybycie. Mówił o tym jak ważna jest wiara w życiu młodego człowieka oraz o śpiewie i milczeniu , które stanowią o naszej modlitwie. „Śpiew  jest niezrównanym wsparciem i wyrazem modlitwy. Śpiewając Chrystusowi otwieracie się na tajemnice jego nadziei. (…) Czuje sie głeboko zaangazowany wraz z wami w tę Pielgrzymke Zaufania przez Ziemię, Ja także jestem wezwany by być pielgrzymem zaufania w imię Chrystusa“.

W dniu 1 stycznia w bazylice św. Pawła za Murami  miało miejsce wspólne spotkanie wszystkich Polaków przybyłych do Rzymu i wspólne wyznanie wiary.

Oczywiście w trakcie pobytu nie zabrakło czasu na zwiedzanie zabytków Wiecznego Miasta, które nie sposób tu opisać.

Wszystkie wspomnienia z Rzymu na długo pozostaną w mej pamięci ze względu na to jak wielu wspaniałych młodych ludzi z całej Europy poznałem i którzy utwierdzają mnie że wiara w Boga to podążanie we właściwym kierunku.

Następne już 36 ekumeniczne spotkanie odbędzie się za rok w tym samym czasie w Strasburgu . Zapraszam do udziału już dziś. Do zobaczenia za rok w Strasburgu.

Tekst: Damian Przybyłowski