Trzecia rocznica Smoleńska

Uwaga, otwiera nowe okno. Drukuj

Ku przyszłości, mimo wszystko

10 kwietnia, w rocznicę śmierci pod Smoleńskiem 96 uczestników lotu na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zorganizowane zostały w Warszawie i w całej Polsce uroczystości poświęcone tej wielkiej dla Polaków tragedii. W wyjeździe do Warszawy na Mszę św. za tragicznie zmarłych i Marsz pamięci wyjechali również mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego.

Wielkie wrażenie zrobiła na nas homilia bp Józefa Zawitkowskiego, który pytał i stwierdzał jasno: „Dowiemy się kiedyś prawdy o Katyniu, o Smoleńsku? Nie pytajcie bezbożnych kto zabił Prezydenta. Specjalnością czarnych aniołów jest kłamstwo i niszczenie miłości. Miłości, która jest miłością do Boga, do Ojczyzny i wzajemnej miłości do braci.

My nie jesteśmy żałobnikami, nie jesteśmy chorzy na Ojczyznę, my tylko chcemy pamiętać i zachować tożsamość". I dalej: „Dlatego szanuję Was i więcej, dziękuję Wam za to, że pamiętacie o tych, którzy odeszli w przerwanym locie.[…] Nasze przejście Królewskim Traktem jest przypomnieniem naszej godności narodowej, bo niewiele w nas zostało pamięci Boga, Honoru i Ojczyzny.”

Z kolei 15 kwietnia zorganizowane zostało spotkanie do z posłami J. Sasinem, b. zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i H. Kowalczykiem oraz pokaz filmu Joanny Cichockiej „Prezydent”. Do  Zajazdu Skalany przybyło ponad 100 osób. Otwarcia i powitania gości dokonał Jerzy Bauer, wicestarosta, jeden z organizatorów obchodów rocznicy.

Film nagrodzono mocnymi brawami a w wystąpieniach gości dominował namysł na tym co przed nami, co przed polskim państwem. Tragiczna śmierć Prezydenta Kaczyńskiego i tylu wybitnych osobistości oraz minione trzy lata stanowiły bolesne tło rozważań o kondycji obecnej władzy, jej priorytetach i szansach na budowę Polski silnej i sprawiedliwej. Wśród szans i wyzwań wymieniono m. in. umacnianie środowisk o patriotycznym nastawieniu, podtrzymywanie kultury polskiej oraz religii. Mocnym akcentem było wystąpienie ks. Stanisława Gadomskiego, kapelana ostrowskiej „Solidarności” z lat 80., który bierność wobec spraw polskich nazwał grzechem przeciw Ojczyźnie a zebranych nazwał prawdziwą elitą lokalnego społeczeństwa. Spotkanie wzmocniło nadzieje i stało się dla uczestników źródłem otuchy.