Światowe Dni Młodzieży JMJ

Uwaga, otwiera nowe okno. Drukuj

Brazylia - Światowe Dni Młodzieży Na wstępie chciałbym przybliżyć historię Światowych Dni Młodzieży. Sięga się ona roku 1984 kiedy to w czasie trwania Jubileuszu Roku Odkupienia obchodzonego w całym Kościele powszechnym papież Jan Paweł II zaprosił do Rzymu młodzież, w celu wspólnego modlitewnego spotkania. Na początku wszyscy w Kurii Rzymskiej powątpiewali w powodzenie tej inicjatywy. Jednak na zaproszenie papieża przyjechało do Rzymu około 300 tys. osób młodych. Podczas tego spotkania Ojciec Święty przekazał młodzieży krzyż i powiedział: "ponieście ten krzyż przez wszystkie kontynenty świata”. Krzyż ten stał się później symbolem ŚDM i obecnie znany jest jako Krzyż Światowych Dni Młodzieży.

Rok później Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 1985 Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, wówczas papież Jan Paweł II postanowił, żeby również Kościół katolicki wyszedł do młodzieży z jakąś inicjatywą. W tym roku Jan Paweł II oficjalnie ogłosił ustanowienie Światowych Dni Młodzieży.

Celem ŚDM jest ukazanie młodzieży Chrystusa jako centrum ich życia, w którym mogą szukać wsparcia i rozwiązania wszystkich swoich problemów na jakie napotykają wkraczając w dorosłe życie.

Z każdym Światowym Dniem Młodzieży związane jest orędzie Ojca Świętego, w którym papież akcentuje najważniejsze sprawy, jakie stoją w danym momencie przed młodymi. Każde ŚDM mają własne logo - znak rozpoznawczy i hymn. Myślę, że dla nas dobrze znany jest hymn z 1991 roku z Częstochowy „Abba Ojcze”.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową we wszystkich diecezjach, natomiast co dwa lub trzy lata organizowane są spotkania o wymiarze międzynarodowym, na które przyjeżdża Ojciec Święty. W celu umożliwienia młodzieży łatwiejszego dotarcia na spotkanie międzynarodowe jest ono zawsze przygotowywane na innym kontynencie. W przeciągu 29 lat istnienia ŚDM różne miasta i kraje gościły młodzież z całego świata (1987 r. Buenos Aires (Argentyna), 1989 r. Santiago de Compostela (Hiszpania), 1991 r. Częstochowa (Polska), 1993 r. Denver (Stany Zjednoczone), 1995 r. Manila (Filipiny), 1997 Paryż (Francja), 2000 r. Rzym (Włochy), 2002 r. Toronto (Kanada), 2005 r. Kolonia (Niemcy), 2008 r. Sydney (Australia), 2011 r. Madryt (Hiszpania) i ostatnie spotkanie w Rio de Janeiro (Brazylia). Najbliższe Światowe Dni Młodzieży natomiast odbędą się w 2016 r. w Krakowie).

Światowe Dni Młodzieży na trwałe weszły również do historii i programu duszpasterskiego naszej diecezji. Każdego roku przeżywamy je w wymiarze diecezjalnym w jednym z miast naszej diecezji. Ostatnio w Łomży, wcześniej w Ostrołęce, Ostrowi Maz., Wyszkowie i Grajewie. Od lat bierzemy również udział w ŚDM w wymiarze międzynarodowym. W tym roku w lipcu mieliśmy okazję uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, które odbywały się w Rio de Janeiro w Brazylii. Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się rok wcześniej. Wymagały dużej mobilizacji i wysiłku. Dużą przeszkodą dla nas były same koszta wyjazdu do Brazylii. Z tego też powodu nasza łomżyńska grupa liczyła zaledwie 6 osób i aby móc wyjechać do Brazylii musieliśmy dołączyć do innej większej grupy. Do Brazylii wylecieliśmy wspólnie z grupą młodzieży z diecezji kieleckiej. w dniu 9 lipca. Po krótkim locie do Paryża i przesiadce ruszyliśmy dalej do Rio de Janeiro, a następnie do Foz de Iguacu.

Nasz pobyt w Brazylii trwał ponad 3 tyg. i składał się z trzech części: pierwsza część typowo turystyczna nastawiona była na zwiedzanie, druga etap diecezjalny dni młodzieży w Diecezji Curitiba i ostatnia ŚDM przeżywane wspólnie z papieżem i młodzieżą z całego świata.

Wodospady Iguacu leżące na granicy argentyńsko-brazylijskiej były pierwszym punktem naszego zwiedzania i od razu zrobiły na nas ogromne wrażenie. Są to prawdopodobnie największe wodospady na świecie pod względem rozciągłości. Następnie wyjazd do Argentyny i zwiedzanie parku, wodospadów oraz Redukcji Misji Jezuickich z XVIII w. zamieszkiwanych przez indian Guarani w miejscowości San Ignacio Mini znanych nam z filmu „Misja”. Kolejne dni to podróż do Maracaju, Mato Grosso, Bonito i Pantanal. Tutaj dopiero mogliśmy poznać prawdziwą Brazylię z jej bujną fauną i florą, tętniącą życiem najróżniejszych roślin i zwierząt (krokodyle, pancerniki, lamparty, anakondy, tapiry, mrówkojady, tukany, papugi, itp. wszystko na wyciągniecie ręki z za okna samochodu). Pantanal - równina bagienna - z płynącą przezeń rzeką Paragwai – nazywana jest przez miejscowych „Małą Amazonią”.

Następnie udaliśmy się do stolicy stanu Campo Grande i wylecieliśmy do Curitiby - głównego ośrodka polonijnego w Brazylii. Tu na lotnisku czekało na nas bardzo miłe i entuzjastyczne powitanie przygotowana przez młodzież z parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła.

W Curitibie rozpoczął się etap diecezjalny naszego pobytu w Brazylii. Główne spotkanie ŚDM poprzedzają dni w diecezji, które są czasem poświęconym poznawaniu lokalnej kultury i religijności. Zapoznaniu się z tym, jak żyją ludzie w miejscu, gdzie odbywają się spotkania, jak praktykują i jak wygląda ich wiara. Czas spędzony w Curitibie obfitował również w wiele atrakcji, przyniósł nam dużo radości, pozwolił nawiązać nowe znajomości i pokazał jak można wspólnie z młodymi brazylijczykami przezywać wiarę. W Curitibie odwiedziliśmy miejscowy Park Polski im. Jana Pawła II, Muzeum Oscara Niemeyer, uczestniczyliśmy w Eucharystii ślubnej Kasi i Kamila z naszej grupy oraz rozegraliśmy mecz piłki nożnej z miejscową młodzieżą, który oczywiście przegraliśmy.

Ostatni tydzień naszego pobytu to podróż do San Paulo, a następnie do Rio de Janeiro na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży wspólnie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Ogólny program dni młodzieży od kilkunastu lat jest taki sam niezmienny.

Plan naszego pobyt w Rio de Janeiro dostosowany był do ogólnego programu dni młodzieży. Składał się on przede wszystkim z porannej modlitwy i przedpołudniowej katechezy głoszonej w grupach językowych przez kolejne 3 dni przez jednego z ks. biskupów. W Rio de Janeiro w parafii Matki Bożej Fatimskiej, na terenie której mieszkaliśmy katechezę dla polskiej młodzieży głosili: ks. bp. Andrzej Czaja, ks. kard. Stanisław Dziwisz i ks. kard. Kazimierz Nycz. Następnie był czas na odwiedzenie targów powołaniowych (stoiska prezentujące poszczególne Zgromadzenia Zakonne i kapłańskie oraz Wspólnoty działające w Kościele katolickim), posiłek i zwiedzanie miasta. W godzinach wieczornych udawaliśmy się na plażę Copacabana na spotkania z Ojcem Święttym Franciszkiem.

Uroczyste, oficjalne otwarcie 28 Światowych Dni Młodzieży nastąpiło wieczorem 23 lipca podczas Mszy św., której przewodniczył abp. Orani Tempesta, arcybiskup Rio de Janeiro, oraz kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Tradycją jest już, że otwarcia ŚDM dokonuje bp. diecezji, w której odbywa się światowe spotkanie młodzieży. 28 Światowym Dniom Młodzieży towarzyszyło hasło ”Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19). Nawiązując do powyższego wezwania: arcybiskup Orani mówił, ze: „Spotkanie młodych 175 państw podczas ŚDM jest doskonałą okazją, aby dać światu świadectwo braterstwa, jedności i życia zgodnie z Ewangelią”. Podkreślił, że „najwspanialszym prezentem, jaki możemy ofiarować innym, jest świadectwo obecności Chrystusa, który nas przepełnia i uzdalnia do miłości i poświęcenia. Przyjechaliście tutaj z różnych stron świata, aby dzielić się wiarą i radością uczniów Chrystusa. Ta radość umacnia nas i zaprasza do uczestnictwa w spotkaniu młodych, tak abyśmy stali się misjonarzami pośród wszystkich narodów…. Podczas Światowych Dni Młodzieży nauczmy się mówić „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha”! I za każdym razem usłyszymy odpowiedź: „Bądźcie misjonarzami”. „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”! A my na to odpowiemy: „Oto my, poślij nas!”.

Dla mnie osobiście wielkim przeżyciem podczas każdych Światowych Dni Młodzieży jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Tak samo było i tym razem. Było ono spotkaniem modlitewnym, zwracającym szczególną uwagę na współczesne problemy dotykające świata, jak również wielkim niezapomnianym widowiskiem artystycznym. Stacje Drogi Krzyżowej, zostały rozmieszczone wzdłuż plaży przy głównej alei Atlantyckiej i przedstawiały elementy zabudowy Jerozolimy z czasów Jezusa. Od stacji do stacji podążała grupa ministrantów z kadzielnicami i młodych ludzi z krzyżem ŚDM. Każda że stacji miała swoje konkretne przesłanie i oryginalny wygląd. Przy każdej stacji przy oprawie muzycznej przedstawiano scenę, związaną z jej tematyką. Kończąc nabożeństwo papież Franciszek podkreślił, że nabożeństwo drogi krzyżowej należy do najważniejszych wydarzeń brazylijskiego spotkania. „Młodzi mają nieść krzyż na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość, głosząc, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”…. „W krzyżu Chrystusa jest cała miłość Boga, ogromne miłosierdzie. A to miłość, na której możemy polegać, w którą możemy wierzyć - mówił Ojciec Święty.

Sobota była dniem wspólnego 10 km pielgrzymowania wszystkich uczestników przez miasto na miejsce nocnego czuwania na Copacabanie. Jest to niepowtarzalna pielgrzymka pełna różnobarwnych flag narodowych. Mieszanki osób z różnych kultur, ras, narodowość - będących we wzajemnej jedności i myślących podobnie. Światowe Dni Młodzieży w pełni ukazują powszechność Kościoła, dynamizm i jego entuzjazm. Są wielkim świętem całego młodego kościoła. Widząc prawie 4 miliony młodych ludzi wspólnie zmierzających w jednym kierunku, modlących się z Ojcem Świętym, to coś nie zapomnianego.

Niedziela to dzień kończący ŚDM. Wspólna Eucharystia wszystkich przybyłych na brazylijskie spotkanie. W homilii papież zachęcał, aby doświadczenie które przeżyli w Brazylii i radość wiary młodzi zanieśli do swoich wspólnot parafialnych „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. „Tym doświadczeniem trzeba się dzielić. Jezus nie powiedział: jeśli chcecie, jeżeli macie czas, To polecenie, które Pan daje całemu Kościołowi, także Tobie. Ewangelia jest dla wszystkich, nie tylko dla niektórych. Nie bójcie się nieść Chrystusa wszystkim”. Nie bójcie się dawać świadectwa o Ewangelii. Niesienie Ewangelii jest niesieniem mocy Boga, by budować nowy świat, bez nienawiści, przemocy, niesprawiedliwości" - mówił Ojciec Święty. Papież zakończył słowami - Jezus Chrystus na was liczy! Kościół na was liczy! Papież na was liczy!

Dla nas Polaków ważnym momentem niedzielnej Eucharystii było ogłoszenie kolejnych Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Po tych słowach wybuchła radosna euforia wśród polskich pielgrzymów.

Oczywiście w trakcie pobytu w Rio de Janeiro nie mogło zabraknąć naszej wizyty na wzgórzu Corcovado u podnóża myślę, ze dobrze wszystkim nam znanej figury Chrystusa Odkupiciela z rozpostartymi ramionami oraz w Aparecidzie narodowym Sanktuarium Maryjnym Brazylii.

Doświadczenie wspólnoty to jedno z najpiękniejszych owoców uczestnictwa w Światowym Dniu Młodzieży! Ubogacające są spotkania z młodzieżą napotykaną w autobusach, metrze, czy też na ulicach. Te krótkie wydawać by się mogło niewiele znaczące spotkania na trwałe odciskają się w pamięci. Myślę, że każdy kto był choć raz na ŚDM może to potwierdzić. Dlatego - zapraszam, weź udział w spotkaniu w Krakowie!

ks. Stanisław Kućmierowski