Pielgrzymka do Wilna

W Ostrej Bramie

W dniu 30 maja grupa pielgrzymów z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, pod duchowym przewodnictwem ks. Stanisława, wyruszyła autokarem na 3-dniową pielgrzymkę. Program obejmował nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej, klasztoru kamedułów na Wigrach i Bazylikę Nawiedzenia NMP w Sejnach oraz zwiedzanie Wilna i Trok. Wilno, mimo niewielkiej odległości od naszego miasta, nie było znane dla większości osób, które uczestniczyły w wycieczce.

Początek pielgrzymki zapowiedział się interesująco. Odbyliśmy rejs „Szlakiem Papieskim” statkiem, którym płynął po jeziorach Święty Jan Paweł II w 1999 r., przywołał on w sercach pielgrzymich wzruszające wspomnienia o naszym wielkim rodaku.

Kolejny etap pielgrzymki to Bazylika Mniejsza w Sejnach i klasztor w Wigrach, a następnie Wilno, główny cel wyjazdu. W sobotę dopisała piękna pogoda i zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejazdu panoramicznego przez Wilno, następnie odbyło się nawiedzenie kościołów i cerkwi, katedry św. Stanisława i modlitwa przy grobie świętego Kazimierza królewicza, zwiedzenie Starówki, obejrzenie Uniwersytetu Wileńskiego, Pałacu Prezydenckiego. Nawiedziliśmy także dom świętej Faustyny oraz kościół Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wskazań siostry Faustyny. Pielgrzymi uklękli także przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, zanosząc modły w tylko sobie znanych intencjach, nierzadko ze łzami w oczach i wzruszeniem na twarzy.

Niedziela była dniem poświęconym na odwiedzenie cmentarza na Rossie i modlitwę za zmarłych spoczywających na tej historycznej nekropolii. Pomimo deszczu, udaliśmy się także do Trok, aby zwiedzić zrekonstruowany zamek i obejrzeć domki karaimskie oraz spróbować tradycyjnych dań litewskich. Kibiny przypadły wszystkim do smaku, świadczyły o tym torby pełne tego specjału zabrane ze sobą do autokaru przez niektórych wycieczkowiczów.

Niezapomnianym przeżyciem dla pielgrzymów było również uczestnictwo we Mszach świętych, odprawianych przez ks. Stanisława w Studzienicznej, w kościele Miłosierdzia Bożego w Wilnie i w kościele pw. Świętego Jana Pawła II w Grajewie. Pielgrzymka stała się okazją do wspólnego przeżywania radości modlitwy, wyrażenia podziękowania za osiągnięte sukcesy życiowe i złożenie próśb o błogosławieństwo Boże na dalsze lata życia dla pielgrzymów i ich rodzin. kkkkkkkkkkkk Serdeczne podziękowania za wspólne pielgrzymowanie przekazujemy ks. Stanisławowi.

Teresa Dardzińska