Zespół Claret Gospel

Radosny Kościół

Msza święta i koncert, który odbył się w dniu 6 czerwca w parafii Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Maz. przyciągnął do kościoła tłumy ludzi. Przyszły całe rodziny, rodzice i dzieci, a to wszystko za sprawą afrykańskiego zespołu ewangelizacyjnego Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Kościół pw. Wniebowzięcia wypełnił się afrykańskimi rytmami. Począwszy od oprawy muzycznej liturgii Mszy św., a skończywszy na koncercie po niej. Radość i otwartość członków grupy sprawiła, że do wspólnego tańca i śpiewu z zespołem szybko dołączyły dzieci - najmłodsi słuchacze koncertu.

Występ grupy Claret Gospel wzbudził ogromne zainteresowanie. Ciekawość wszystkich uczestników liturgii eucharystycznej spotęgowała procesja z darami, która odbyła się w iście afrykańskim stylu, pełnym radości i tańca. Zespół Claret Gospel został założony w 2002 roku w Abidjanie przez O. Roman Woźnicę (klaretyna) pracującego na misjach w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Mottem przewodnim zespołu są słowa z listu do Koryntian: Caritas Christi Urget Nos – Miłość Chrystusowa przynagla nas (2Kor 5,14). Natomiast celem grupy nie jest zawodowe koncertowanie, granie muzyki, lecz ewangelizacja śpiewem i tańcem w stylu „Gospel” . Gospel – jest rodzajem chrześcijańskiej muzyki , mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych niewolników mieszkańców Ameryki. Jest muzyką wyrażającą entuzjazm wiary oraz nadzieję i zaufanie do Boga. " Gospel to chóry parafialne, dlatego warto podkreślić, ze wszyscy członkowie grupy śpiewają w chórach parafialnych, gdyż pragną śpiewem i tańcem wielbić Boga. Grupa Clater Gospel gości w Polsce już 8 raz. W programie ma utwory religijne w języku polskim.

Ks. Stanisław Kućmierowski